מה שצריך לדעת כשעושים הקשתות לאחור

לפני עשר שנים בדיוק סיימתי את קורס המורים הראשון שלי. לא התאמנתי אז בויג'נאנה יוגה ורק שמעתי על הגישה הזו – אבל לא באמת הכרתי. 

בהמהלך הקורס פגשתי את מיכל ירקוני הנהדרת, שלימדה אותנו קצת יוגה תרפיה, והיא הזמינה אותי לבוא איתה להתאמן עם המורה שלה, נגה ברקאי. הייתי מורה חדש, חשבתי שאני יודע מספיק – אבל החלטתי לנסות.

בשיעור הראשון או השני עשינו הקשתות לאחור, אז אמרתי לנגה שאני רגיש בגב התחתון ושזה בסדר – לפעמים זה כואב ואז אני עושה תנוחה מאזנת וזה מסתדר. נגה הסתכלה עלי ואמרה: תעשה מה שאני אומרת, ולא יכאב לך.

עשיתי מה שהיא אמרה – ולא כאב לי.

באותו היום למדתי משהו עמוק מאוד על הקשתות לאחור – ועל עצמי.
זו הסיבה שנשארתי בשיעורים הנפלאים של נגה שנתיים. זו הסיבה שהתחלתי להתאמן בויג'נאנה יוגה, והפכתי, בסופו של דבר, למורה לויג'נאנה, עם רצון גדול להעביר את הדברים העמוקים שלמדתי מהמורות שלי – לתלמידים שלי.

כפיפות לאחור הן תנוחות משמחות, מרשימות, מרחיבות. הן פותחות אל הלב ומעלות חיוך והן מושכות אותך לעשות אותן עד הסוף, להגיע לקצה – אבל ההשתוקקות הזו לקצה מביאה אותנו, לא פעם, למקומות פחות בריאים. 
למשל – לכאבי גב.

לכן האימון בויג'נאנה יוגה מכוון אותנו לראות את ההשתוקקות הגדולה שיש בכפיפות לאחור, להכיר בה ולעבוד איתה. אם לא  – ניצור פגיעה. אם לא נרסן – נדרוס.

זה נכון תמיד, אבל בכפיפות לאחור אפשר להרגיש את זה מהר בגוף: בעמוד השדרה, במפרקי האגן, בעצה.

לכן צריך ללמוד אסאנות  עם תבונת הגוף – ואם הכרת הנפש. ללמוד איך להכנס לתנוחות באופן מיטיב, לעבוד עם שבעת העקרונות, לעשות פחות.

יש לרסן:
להשתרש, לרדת למטה, לעזוב, להניח, לחוות אי מאמץ. לתת לדברים להיות. מתוך מודעות והתבוננות, בתוך האסנה, בתוך המאמץ, בתוך ומתוך האימון. אין מדובר על לקרוס, לא מדובר על לשכוח – מדובר על להרפות.

כשכפות הרגליים נפרשות לאדמה והמשקל מחלחל דרכן מטה, כשהירכיים מתחילות במסען ומתרחקות מהראש – אז ההרפיה, עזיבת האגן, היא שמאפשרת את התקשתות הגב – מתוך הדברים, ללא מאמץ, ללא דריסה.

בלי שנצטרך לרצות זה פשוט קורה – 
וזה הדבר הכי חשוב לדעת על הקשתות לאחור. 

אימון ואי השתוקקות.
אבהיאסה ו-ואיראגיה.

 

בסוף השבוע של ה3-4.1.20 להלי ארליך ואני נעביר ריטריט עירוני שיעסוק בהקשתות לאחור 
סוף שבוע של התעמקות בטכניקה, פתיחת המפרקים, ומיקוד התודעה
לפרטים והרשמה
https://yogatlv.co.il/urbanretreat3/

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.