3 אימוני יוגה פשוטים ששומרים על הבריאות

קורונה? יוגה!

אנחנו חיים בתקופה מורכבת מאוד. חוסר תנועה, מתח ומצב רוח ירוד חושפים את הגוף לעוד תחלואה. שלושת אלה הם המאפיינים של שמונת החודשים האחרונים. נגיף חדש מתפשט בעולם, ועימו מחלה חדשה, מדבקת וקטלנית, שמעוררת חרדה בכולנו. הסגרים וההגבלות שמוטלים עלינו ומשפיעים עמוקות על אורח החיים שלנו מוסיפים עוד מתח, חרדה וחוסר תנועה.

כאן הכלים רבי העוצמה של היוגה נכנסים לתמונה ואנחנו יכולים להשתמש בהם כדי לטפל בעצמנו, להתחזק, להיטען באנרגיה ולתמוך במערכת החיסונית.

לא צריך להיות מומחה או להתאמן שנים כדי להנות כבר עכשיו מהכלים האלה. האמת היא שכל אחד כמעט יכול להתחיל ולהיעזר בהם, גם אם אין לו ניסיון רב באימון.

איך? פשוט מעוד! הכנו לכם ערכת אימון: שלושה מדריכים קצרים, כעשר דקות כל אחד, כדי שתוכלו להתחיל להתאמן ולשמור על הבריאות. אז בואו נתחיל! 

1. מדיטציה

מוזמנים לעשר דקות של מדיטציה בסיסית עם להלי שתעזור לכם להצליל את התודעה ולהתמקד. מומלץ לביצוע מדי יום. 

תחת השם מדיטציה נכללות טכניקות רבות של ריכוז ותשומת לב. המחקר המדעי מראה שהיכולת שלנו להתרכז ירדה בעשור האחרון. אבל זו בדיוק הסיבה לתרגל מדיטציה. המחקרים השונים מראים קשר ביו מדטציה לירידה בלחץ הדם, הורדת מתח, הרגעה ועליה ביכולת הריכוז.
הרבה פעמים אנשים נרתעים ממדיטציה: לשבת בשקט בעיניים עצומות נראה כמו אתגר גדול מדי בחיים הקופצניים שלנו. אבל אפשר לחשוב על מדיטציה פשוט כמפגש שקט עם עצמנו, נטול ביקורת וללא מאמץ מיוחד. המדיטציה לא חייבת להיות ארוכה מאוד או מאתגרת מדי. כמו בכל דבר ביוגה, אנחנו רוצים לפסוע צעד צעד בדרך.

בימי הקורונה יש הרבה עומס רגשי ומתח, ואימון במדיטציה הוא כלי מצויין לויסות ולהתמודדות.

2. תרגילי נשימה 

מוזמנים לסיקוונס של עשר דקות נשימות פשוטות עם אורי, לאיזון, מיקוד ורוגע. מומלץ לפתוח בקביעות את היום עם הסיקוונס הזה.

במשך דורות היוגים חקרו לעומק את הנשימה, ויצרו מערכת של תרגילי נשימה משוכללים שיש להם השפעה עמוקה על הגוף ועל הנפש. המדע המודרני עוזר לנו להבין איך תרגילי הנשימה האלה משפיעים עלינו, ולהיעזר בהם כדי לטפל בעצמנו.

למשל התרגיל היוגי הקלאסי נאדי שודהאנה, נשימה חליפית. זהו תרגול שבו נושמים חלק מהזמן דרך הנחיר השמאלי וחלק מהזמן, מהנחיר הימני. המחקר הנוירולוגי מלמד אותנו על הקשר שבין מערכת העצבים הסימפטטית, האחראית על דריכות ומתח, לנחיר ימין, ועל הקשר בין מערכת העצבים הפרא-סימטטית, האחראית על מנוחה ועיכול, לנחיר שמאל. המחקר מוכיח שעל ידי הכוונת הנשימה ניתן להשפיע על פעילות המערכות האלה, וכך למתן סטרס מצד אחד, או לעורר את עצמנו מצד שני. בתרגול פשוט למדי אפשר לעורר או להרגיע את עצמנו במידת הצורך.

יש עוד הרבה דרכים שבהן תרגילי הנשימה מרגיעים וממקדים את התודעה. בימי הקורונה יש הרבה סטרס וחרדה – תופעות שמחלישות את הגוף ומעלות את הסיכון לחלות. ואימון יומיומי בתרגילי נשימה יכול לעשות שינוי גדול. 

3. תנוחות היוגה

מוזמנים לסיקוונס תנוחות יוגה ממוקד ואינטנסיבי עם אליה – תרגול ממריץ ליום טוב ולבריאות.

יש מחקרים רבים שמראים על הקשר בין תנוחות היוגה השונות להפעלה בריאה של מערכות הגוף. לא רק השלד (שימון מפפרקים והגמשתם) והשרירים (חיזוק והארכה) – אלא גם המערכות ההורמנליות, מערכת העיכול ועוד. התנוחות היוגיות (אסאנות) המגוונות פועלות באופן רב מימדי על הגוף.

תנוחות היוגה הן מערכת משוכללת של תנועות שמניעה את הגוף בכיוונים שונים ובצורות מגוונות, מגמישה את השרירים ומחזקת אותם, מעוררת את עמוד השדרה ומדייקת את היציבה.

כל אלה חשובים תמיד – וחשובים הרבה יותר היום, בימי הקורונה, כשאנחנו זזים הרבה פחות. חוסר תנועה מביא איתו נוקשות וכאבים, קיצור שרירים ואובדן טווחים. זו אחת הבעיות הגדולות שאנחנו רואים בתקופות של סגרים והגבלות. הפתרון פשוט: פשוט לזוז. ביצוע תנוחות יוגה משחרר את המפרקים, מזרים את הדם, מחדש אנרגיה, מפחית כאבים וגם מגמיש ומחזק.

4. איזון המערכת החיסונית

מחקרים מדעיים רבים בשנים האחרונות מראים שהאימון היוגי הרב מימדי, שפועל על התודעה, על הנשימה ועל הגוף, ומחזקת את המערכת הפיסית, האנרגטית והמנטלית, מביא לאיזון משמעותי של המערכת החיסון עצמה.

הפחתת הסטרס, השקטת התודעה, ריכוז, תנועה, המרצת המערכות הפנימיות – כל אלה תומכים בבריאות שלנו ומאזנים את המערכת החיסונית. 

אנחנו בימי קורונה, ווהחורף בפתח. טיפול במערכת החיסונית חשוב מתמיד. היוגה מספקת לנו דרך נהדרת, רבת עוצמה ומוכחת לעשות את זה.

אפשר להתחיל משלושת האימונים שצרפנו לכם פה – הם כבר יביאו לשינוי בגוף ובתודעה, ויאזנו את המערכת החיסונית. 

ואל תשכחו לכתוב לנו בתגובות איך היה לכם.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. כל הכבןד לכם , לנדיבות ללב הפתוח
    מישמים באופן מעשי את משמעות התרגול

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *